KOMPUTEROWE BADANIE STÓP

W Centrum Medycznym ORTHOS wykorzystujemy innowacyjny system do oceny równowagi, chodu, stóp i postawy ciała FreeMed Posture. Wspomniany sprzęt diagnostyczny był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, w tym złotymi medalami na Targach REHABILITACJA w Łodzi oraz REHMED-PLUS w Kielcach.

Prawidłowo i profesjonalnie wykonane badanie stóp umożliwia zdiagnozowanie asymetrii w ich obrębie, które mogą prowadzić do zaburzeń innych części ciała. Warto pamiętać, że wady stóp mogą powodować wadę postawy. Komputerowe badanie stóp w Centrum Medycznym ORTHOS pozwala zbadać rozkład nacisku stóp na podłoże i precyzyjnie określić nieprawidłowości w ich budowie stóp, dzięki czemu można następnie dobrać odpowiednią metodę leczenia oraz zaprojektować indywidualnie dopasowane wkładki ortopedyczne.

Co diagnozujemy?
  • wady i schorzenia stóp tj. płaskostopie poprzeczne i podłużne, halluxy, stopę wydrążoną, zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa), bóle śródstopia (metatarsalgia)
  • strefy zwiększonego lub zmniejszonego obciążenia stóp
  • rozkład sił nacisku poszczególnych części stopy na podłoże
  • symetrię obciążenia i długości kończyn
  • równowagę i statykę ciała
  • wad postawy (koślawość stóp, koślawość kolan, skoliozę)
  • chód i jego zaburzenia
  • ryzyko powstania Zespołu Stopy Cukrzycowej u pacjentów diabetologicznych

Przebieg badania
Diagnostyka przeprowadzana jest z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz wsparta metodami tradycyjnymi. W procesie diagnostycznym stosujemy następujące badania:
  • badanie manualne
  • badanie na podoskopie 2D
  • badanie przy pomocy podoskanera 3D oraz Foot 3D Foam
  • pomiar asymetrii ciała poprzez videografię 2D
  • badanie statyczne i dynamiczne na platformie FreeMED


Badanie na platformie FreeMED

Analiza odbywa się w pozycji stojącej oraz podczas chodu. W razie potrzeby istnieje również możliwość przeprowadzenia badania pod kątem zaburzeń równowagi (posturograficzne) oraz wykonania ćwiczeń z biofeedbackiem dla pacjenta.

W trakcie badania następuje rejestracja nacisku stóp na platformę o bardzo małej grubości, co umożliwia w łatwy sposób uzyskanie wyników badania statycznego i dynamicznego. Badanie pozwala ustalić symetrię obciążenia pomiędzy obiema stopami, w obrębie jednej stopy (przodostopia i pięty) oraz budowę łuków i kształt stóp. Analiza daje wgląd w fizjologię chodu pacjenta oraz pozwala sprawdzić obciążenie i zachowanie stopy podczas chodu.




Podoscan 2D FootCAD

Badanie przeprowadzane jest w celu komputerowej oceny podeszwowej strony stóp i cyfrowej analizy śladów podeszwy. Analiza umożliwia pomiary kątów i osi stopy, jak również identyfikowanie i oznakowanie modzeli i odcisków bezpośrednio na zdjęciu stopy pacjenta w celu późniejszego odciążenia wskazanych miejsc przy pomocy odpowiednio zaprojektowanych wkładek ortopedycznych.



Podoscan 3D oraz Foot 3D Foam

Badanie pozwala zeskanować stopę w 3D lub jej odcisk wykonany w systemie poduszek próżniowych. Oprócz dokładnej odbitki (plantokonturogramu, wraz z obserwacją sfer nośnych) uzyskujemy także informacje o przestrzennym, ukształtowaniu wysklepienia stopy, co pozwala na rzetelną ocenę stanu funkcjonalnego stopy i jest niezbędne do wykonania profesjonalnych wkładek ortopedycznych.

Z kolei poduszki próżniowe doskonale zastępują klasyczne pianki poliuretanowe do wykonywania wycisków/odgniotów stóp. Ich przewagą jest możliwość korekcji już uzyskanego wycisku (odbicie stopy w pozycji skorygowanej) – co nie jest możliwe przy użyciu pianek poliuretanowych.




Videografia 2D

Kamera wykonująca zdjęcia lub film w jakości Full HD umożliwia szczegółową analizę postawy ciała. Po wyznaczeniu punktów na ciele pacjenta, program wylicza, mierzy i analizuje wartości tj. kąt koślawości lub szpotawości kolan i pięt, asymetrię barków, łopatek, miednicy, pochylenie, odchylenie lub nachylenie tułowia, ustawienie głowy, itp. Analiza postawy jest możliwa zarówno w statyce, jak i w dynamice, a oprogramowanie pozwala także wczytanie i analizę zdjęć RTG.





Wkładki ortopedyczne 3D

Po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki projektujemy i wykonujemy wkładki ortopedyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki programowi EasyCad mamy możliwość wprowadzania niezbędnych zmian lub z dokładnością do 0,1 milimetra.

Wkładki tworzone są przy pomocy zaawansowanej frezarki CNC i wykonywane w materiałach wielowarstwowych, specjalnie dobranych pod kątem pacjenta oraz noszonego przez niego obuwia.

Wkładki ortopedyczne odpowiadają nie tylko za leczenie wad stóp i postawy, ale również są idealną metodą profilaktyczną. Wkładki 3D doskonale sprawdzają się także u sportowców, gdyż pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.